האם צריך לקבוע מזוזה במחסן?

בין אם הוא ממוקם בחצר הבית או בקומות הראשונות בבניין – כיום אין כמעט בית בישראל שמתקיים ללא מחסן לאחסון חפצים. החל ממזוודות, דרך כיסאות ועד אפילו בגדים ושולחנות – מחסן הבית יכול להכיל בתוכו חיים שלמים, ועם הזמן הוא הופך לפתרון פשוט ויעיל לאחסון וארגון של חפצים שונים להם אין לנו מקום בבית עצמו. אבל בין כל הארגונים השונים שקשורים במחסן הבית, נשאלת השאלה – מהו דין מזוזה במחסן? האם עלינו לקבע מזוזה במחסן הבית למרות שאיננו מתגוררים בו ומדובר בחדר אחסון בלבד? על כך ועוד – במאמר הבא.

האם צריך מזוזה במחסן?

התשובה הקצרה לשאלה הזו היא כן. צריך ונדרש לקבע מזוזה במחסן. עם זאת, בניגוד למזוזות האחרות בבית, אין צורך לברך על המזוזה במחסן הבית.

על פי המקורות (שולחן ערוך, סימן רפו סעיפים א-ב), בית התבן (או המחסן) חייב במזוזה, אם כי יש להתחשב בדעת הרמב"ם והריא"ז, בפסיקתם שאין לקבע מזוזה בבית התבן.

במילים אחרות, עליכם לוודא שהמחסן ברשותכם בגודל הנכון, ובמידה שכן – עליכם לקבע מזוזה אך אינכם חייכם לברך עליה.

אילו מזוזות לקנות למחסן?

שאלה נוספת בנוגע למזוזה במחסן, היא אילו מזוזות כדאי לקנות למחסן? האם עליהן להיות שונות מהמזוזות בשאר חלקי הבית? ובכן, חשוב להבין שבין אם מדובר במחסן או בכל חדר אחר בבית – על המזוזות להיות מזוזות כשרות, שנכתבו ע"י סופרי סת"ם המוסמכים בכתיבתן.

עם זאת, כשזה נוגע לבית המזוזה – הבחירה בידיים שלכם. כאן אצלינו בסורי ארט, תוכלו למצוא מגוון רחב של בתי מזוזות מעוצבים לכל חדר וחדר בבית, לרבות המחסן. תוכלו להתאים את המזוזה במחסן לשאר המזוזות בבית, או, לבחור עיצוב ייחודי ומעניין במיוחד למחסן הבית. הבחירה – בידיים שלכם. ובכל זאת, הנה כמה טיפים שייעזרו לכם לבחור את בית המזוזה האידיאלי למחסן הבית –

א. התאימו צבעים – כיום, תוכלו למצוא בשוק מגוון רחב של בתי מזוזה בצבעים שונים, ותוכלו להתאים בצורה טובה יותר את בית המזוזה שלכם – למחסן הבית. החל מבתי מזוזה צבעוניים ועד בתי מזוזה קלאסיים בצבעי לבן וגם שחור, כל מה שעליכם לעשות – הוא לבחור.

ב. התאימו את העיצוב – בנוסף לצבעים השונים, ישנם גם עיצובים שונים מהם תוכלו לבחור כשזה נוגע למזוזה במחסן. החל מעיצובים סולידיים ונקיים, דרך עיטורים שונים (כמו חלונות שאגאל או עיטורי ירושלים) ועד עיטורי רימון. כל עיצוב ועיצוב הוא ייחודי ויכול לשדרג את הסטייל הכללי של הבית ושל המחסן.

ג.      חישבו על החומר – בדיוק כמו בצבעים ובעיצובים, גם כאן ישנו מגוון רחב של חומרים מהם תוכלו לבחור כדי לעצב את בית המזוזה למחסן שלכם. התאימו את החומר לעיצוב הכללי, בין מדובר בבטון, שיש, זכוכית או עץ.