מהו קלף מזוזה? אשכנזי או ספרדי? המדריך לבחירת קלף כשר

אז עברתם על רשימת המשימות שלכם במעבר למקום החדש, וגיליתם שכמעט כבר הכל מוכן וארוז – כתובת הדואר שונתה, עידכנתם את פרטי הטלפון החדשים והזמנת מובילים.

עם זאת, משימה אחת נותרה בעינה, והיא חשובה במיוחד רגע לפני המעבר הגדול – קביעת המזוזה. אבל מאיפה מתחילים את תהליך קביעת המזוזה? ובכן, כל תהליך קביעת מזוזה מתחיל ממקום אחד – מקלף מזוזה כשר.

קלף למזוזה

מהו קלף המזוזה?

למעשה, כאשר אנחנו מקבעים מזוזות ברחבי הבית או רוכשים מזוזות מסופרי סת"ם, אנחנו רוכשים את יריעות קלף עליהן נכתבו שתי ברכות עיקריות – ברכת "שמע ישראל" וברכת "והיה אם שמוע", שתי הברכות מגיעות אלינו מהתורה ונכתבות על גבי יריעת הקלף על ידי סופר סת"ם. וכמובן, שעל גבי קלף מזוזה כשר, יופיעו גם ראשי התיבות ש.ד.י – שומר דלתות ישראל.

את המזוזה, נהוג להכניס לתוך בתי מזוזות, אותן מקבעים בפתחי הבית השונים. בתי המזוזות יכולים להיות בתי מזוזות מעוצבים ומהודרים, במיוחד אם מדובר בפתח הבית, או לדוגמה במשרד חדש.

על ההבדל בין קלף פשוט לקלף מהודר

כשמדברים על קלפי מזוזה - חשוב להבדיל בין קלף פשוט לקלף מהודר. קלף פשוט, כשמו הוא, הינו קלף מזוזה עליו רשומות הברכות הקבועות ועבר את כל הבדיקות הדרושות של המזוזה על מנת לוודא שמדובר בקלף מזוזה כשר.

קלף למזוזה

עם זאת, קלף מהודר, הינו קלף מיוחד, שמחירו יכול לנוע בין 250 לכ - 1200 שקלים, וישנם מספר פרמטרים המבדילים אותו מקלף מזוזה פשוט - 

א. איכות החומרים - קלף מזוזה מהודר עשוי מחומרים איכותיים ומעוצבים יותר, בעלי גימורים מיוחדים כגון רקמות מיוחדות שמעניקות לקלף מראה מודרני ומהודר.

ב. הוספת פסוקים והתאמה אישית - קלף מזוזה מהודר יכול להיות מותאם אישית לבעל הבית אשר רוכש את קלפי את המזוזות. הדבר יכול להתבצע ע"י הוספת פסוקים או ברכות ייחודיות לפי דרישת המזמין.

ג. עיצובים מיוחדים - עוד פרט שמבדיל בין קלף מזוזה פשוט לקלף מזוזה מהודר, הוא העיצובים השונים שאפשר לבצע בקלף המזוזה המהודר, בהתאם להלכה. בין אם מדובר בהדפס, או גימור מעוצב - בקלף מזוזה מהודר, מתאפשרת יצירתיות רבה יותר בעת הכתיבה.

הליך הכנת המזוזה

ישנה מצווה גדולה בקביעת מזוזות ברחבי הבית. על פי ההלכה, המזוזה מסמנת את הקשר בין האדם לבין אלוהים, ויכולה להביא שמירה וסגולות רבות ליושבי הבית, גם כאשר הם אינם נוכחים במיקום עצמו. לכן, חשוב להקפיד על רכישת מזוזות כשרות, שעברו תחת ידיו הנאמנות של סופר סת"ם שמוודא את איכות וכשרות קלף המזוזה.

קלף למזוזה

אז איך מכינים קלף מזוזה?

להליך הכנת קלף מזוזה כשר, ישנם מספר שלבים עיקריים:

  1.     רכישת קלף מזוזה כשר – השלב הראשון, הוא שלב רכישת קלף המזוזה. בשלב זה, על סופר הסת"ם לוודא שהקלף שמגיע אליו עומד בתקנים לקלף מזוזה כשר ושהוא אינו חורג מהם. בין אם מדובר במידות הקלף, רמת החספוס ועוד. לרוב, סופר הסת"ם יקבל קלף מוכן, אך הוא עדיין ידרש לבצע בדיקות על שהקלף אכן מתאים לכתיבה.

  2.     הכנת קולמוס הכתיבה – גם כאן מדובר בטקס שלם הנדרש על פי ההלכה, שסופר הסת"ם צריך לעבור ולוודא לאחר בדיקת הקלף. קולמוס הכתיבה הוא למעשה – במילים פשוטות יותר – דיו הכתיבה הכשר איתו כותבים את המזוזות. הכנת הקולמוס יכולה לקחת בין רבע שעה לשעתיים, ובמידת הצורך – ידרש סופר הסת"ם לתקן את הקולמוס. לאחר הכנת הקולמוס, ניתן לטבול אותו בדיו הכתיבה. 
  1.     כתיבת הקלף – החלק החשוב ביותר בהליך הכנת קלף מזוזה כשר, הוא כתיבתה. נדרש ריכוז רב, שכן טעות אחת קטנה, עלולה להוביל לפסילת הקלף כולו. בנוסף, סופרי סת"ם נדרשים לכתוב את הברכות עם כוונת קדושה בעת הכתיבה.

בנוסף, חשוב לציין שישנם שלושה נוסחים שונים לכתיבת מזוזה – הנוסח האשכנזי, הנוסח האשכנזי  - חסידי והנוסח הספרדי. ההבדלים בין השיטות נעוצים בנוסחים ובמנהגים המקובלים בכל אחת ואחת מהעדות.

הנוסח האשכנזי, נחשב למעט יוקרתי יותר מהנוסח הספרדי. אבל בסופו של יום, שלוש השיטות כשרות, אם כי חשוב לשמור שאין ערבוב בין הנוסחים בעת הכתיבה.

  1.     הגייה - לאחר הכתיבה, עוברים קלפי המזוזות הגייה מקצועית. ההגייה המקצועית כוללת בין היתר - הגיית מחשב. כן כן, קראתם נכון. מדובר בפטנט שהומצא בארה"ב, של הגיית קלפי מזוזה. המצאתו עוררה לא מעט סערות בזמנו, אבל בשנים האחרונות הפך הליך הגיית המחשב להליך מקובל. בהגיית המחשב, מוודאים כל ניסוח וכל אות על מנת לוודא שאין טעויות  וזאת על פי אלגוריתמים שנכתבו ראש.

לאחר מכן, הקלף עובר גם הגייה מקצועית בידי אדם. לרוב מדובר בסופר סת"ם נוסף שעובר אות אות בקלף המזוזה על מנת לוודא שלא התפספס שום פרט, שהמילים כתובות נכון, ושאין שגיאות כתיב או בעיות ניסוח.

זמן הכתיבה הממוצע לכתיבת מזוזה

כתיבת מזוזה היא הליך רציני וחשוב ביותר, שבו נידרש סופר הסת"ם לרמת ריכוז גבוהה מאוד, שכן כל טעות - עלולה לפסול את כל קלף המזוזה. לכן, הליך הכתיבה לרוב אורך בין שעה וחצי לכשלוש שעות בממוצע.

קלף למזוזה

 

לאחר שהבנו מהו  הליך הכנת המזוזה – אנחנו יכולים להבין מדוע חשוב לקנות קלפי מזוזה כשרים מסופרי סת"ם, ומדוע המחיר לקלף מזוזה לעיתים גבוה. שכן, מדובר בהליך מורכב ורציני, שדורש לא מעט שעות עבודה לצד קדושה רבה שמעניקה לקלף המזוזה את הסגולות הרבות שמגיעות עם קביעת מזוזה.

המזוזה, היא למעשה הקלף עצמו. מה שאומר שכאשר אנחנו באים לקנות מזוזה, אנחנו למעשה קונים שני מוצרים – את קלף המזוזה, ואת בית המזוזה. ובעוד שאת קלף המזוזה הכשר, קונים מסופרים סת"ם, הרי שאת בתי המזוזה ניתן לקנות בחנויות יודאיקה שונות.

אז מה המחירים של קלף מזוזה?

מחירי קלף מזוזה כשר מתחילים ב - 180 שקלים ומעלה. המחיר יהיה תלוי במגוון פרמטרים, כגון - איכות הקלף, איכות הכתיבה, כמות ההגות וכדומה. מחירים נמוכים יותר, ככל הנראה יצביעו על קלפי מזוזה לא כשרים. העלות הכוללת, ביחד עם בית מזוזה מעוצב, יכול להגיע לכ - 500 שקלים ויותר, תלוי בקלף, וכמובן בעיצוב בית המזוזה.

קלף למזוזה

אתם מוזמנים להתרשם ולרכוש גם את קלף המזוזה וגם את בית המזוזה - כאן אצלנו. תוכלו למצוא קלפים במידות שונות ובמחירים נוחים לכל כיס.

לסיכום, רצוי לא להתפתות ולקנות קלף מזוזה זול, שכן אין לכם דרך לדעת את איכות המוצרים שאתם מקבלים. ככל שקלף המזוזה זול יותר – כך גדלים הסיכויים שהוא אינו כשר. בקניית מזוזה אין דרך לעקוף את ההלכות הנדרשות וחשוב לקנות קלפי מזוזה (ואת בתי המזוזה שלכם) מגורמים מוסמכים, שיעניקו לכם שקט נפשי בעת התקנת המזוזה.