איך קובעים מזוזה לאחר שיפוץ והאם צריך לברך עליה?

ישנם לא מעט דברים שעליכם לדאוג להם במהלך שיפוץ הבית – החל מתכנון תהליך השיפוץ, דרך בחירת הסטייל החדש של הבית שלכם ועד ניקיונות ובחירת קבלן שיפוצים מתאים. ועם זאת, לאחר תהליך השיפוץ בבית, ישנו רק דבר אחד שעליכם לדאוג לו באופן מידי – קביעת מזוזות. הדבר תקף במיוחד אם הורדתם את המזוזות הישנות לפני שהתחלתם את השיפוצים בבית, על מנת לשמור ולשמר אותן. אבל עכשיו, הגיע הרגע לקבוע אותן מחדש. אז מה עליכם לדעת בעת קביעת המזוזות מחדש בבית המשופץ? על כך במאמר הבא.

קביעת מזוזה אחרי שיפוץ – כל מה שצריך לדעת

הנה כמה דברים שעליכם לדעת בעת קביעת מזוזה אחרי שיפוץ הבית:

האם עליכם לברך על המזוזות לאחר השיפוץ?

בין אם הורדתם את המזוזות הישנות לפני השיפוץ ושמרתן אותן בצד ובין אם רכשתם מזוזות חדשות -  כך או כך עליכם, לברך על המזוזות בעת קביעתן מחדש. בהתחשב בעובדה שככל הנראה הליך השיפוץ נמשך יותר מיממה, עליכם לקבע את המזוזות, ולברך את ברכת קביעת המזוזות -
"בָּרוּךְ אַתָּה יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִיוָנוּ לִקְבּוֹעַ מְזוּזָה"
לאחר מכן, יש לקבע את המזוזה. ניתן לברך רק על המזוזה הראשונה שקבעתם ואין צורך לברך על כלל המזוזות לאחר מכן.
 

איך לקבוע מזוזה לאחר השיפוץ?

אופן קביעת המזוזה לאחר השיפוץ, זהה לאופן קביעת המזוזה בעת הכניסה לבית החדש. את המזוזות, קובעים בכל חדרי הבית השונים, לרבות – דלת הכניסה, מטבח, חדרי שינה ואפילו מרפסת. יכול להיות שתגלו שבעקבות השיפוץ, אתם זקוקים למזוזות נוספות לחדרים חדשים שנוצרו בבית, לכן חשוב להיערך בהתאם. אין צורך לקבע מזוזות בחדרים בהם שלפי ההלכה, אין בהם כבוד, כמו השירותים או חדרי האשפה.

 

לאחר שווידאתם שיש לכם את כלל המזוזות שאתם צריכים לחדרים השונים בבית, הגיע הזמן לקבע את המזוזות השונות. את המזוזות יש לקבע במשקוף ימין, כשמונה ס"מ מהמשקוף העליון. את המזוזות יש לקבע בזווית אלכסונית או זווית ישרה, ואסור לקבע בזווית שכיבה. ניתן לקבע את המזוזות עם פטיש ומסמר או עם דבק חזק שלרוב מגיע ברכישת בתי מזוזות מעוצבים כמו כאן אצלינו בסורי ארט.

 

האם צריך לערוך אירוע לקביעת המזוזות לאחר השיפוץ?

יש אנשים שאוהבים לערוך מעין חנוכת בית מחודשת לאחר שיפוץ הבית, ולעיתים מחליטים שזהו האירוע המושלם לקביעת מזוזות. עם זאת, חשוב לדעת שעל פי ההלכה, אסור ליהודי לשהות בבית בו אין מזוזות. לכן, אם האירוע שלכם נערך כשבוע אחרי שהסתיימו השיפוצים ואתם מתכננים לשהות בבית בזמן זה, עליכם לקבע מזוזות כבר עם הכניסה המחודשת לבית ולא לחכות. אין צורך לתכנן טקס מיוחד לקביעת מזוזות לאחר השיפוץ.

מחפשים מזוזות ובתי מזוזות לבית המשופץ והחדש שלכם? מוזמנים להציץ בקטלוג המזוזות של סורי ארט ולהתרשם ממגוון רחב של עיצובים לכל בית ובית.