האם מותר להעביר מזוזות מבית לבית?

אז ארזתם את כל החפצים, תאמתם חברת הובלה, קבעתם תאריך וההתרגשות בשיאה. כן, אין ספק שמעבר דירה לבית חדש או משרד חדש מביא עמו לא מעט ציפיות, תקוות וגם לבטים שונים – כמו האם להשאיר את הרהיטים הישנים או להתחדש בסלון חדש? האם לשפץ את החלל החדש, או להסתפק במה שקיים? וגם כמובן – מה עושים עם המזוזות בבית או במשרד הישן. האם משאירים אותן לדיירים הבאים, או האם מותר להעביר מזוזות מבית לבית? מה כתוב במקורות בנושא וכיצד מוודאים שבבית או במשרד החדש – יהיו לנו מזוזות כשרות ותקינות? על כך במאמר הבא.

האם מותר להעביר מזוזות מבית לבית?

אסור להעביר מזוזות מבית לבית, מפני שאסור להשאיר את החלל הישן ללא מזוזות כלל. ברגע שקבעתם מזוזות בבית או במשרד, הציפייה שהמזוזות יישארו בחלל, וישרו ברכה על בני ובאי הבית בהתאם למצוות קביעת מזוזות, ולכן, לא ניתן להשאיר את החלל הישן לא מזוזות כלל (כשהיוצא מן הכלל הוא בדיקת מזוזות אשר נעשית אחת לשלוש שנים). לכן, גם אם שילמתם בעבר על מזוזות מהודרות ומעוצבות לבית או למשרד הישן, ייתכן שתצטרכו להשאיר את המזוזות הקיימות לדיירים הבאים.

 

מזוזה תקועה בבית

מה קורה במקרה של השכרת בית או דירה?

שאלה נוספת בנוגע להעברת מזוזות מבית לבית היא השאלה מה עושה מי ששוכר דירה או משרד? ובכן, קודם כל חשוב להבין שעל פי הגמרא, חובת תקיעת המזוזה לא חלה על המשכיר, אלא על השוכר. במילים פשוטות – חובת תקיעת המזוזה חלה על מי שגר בבית. ועם זאת, גם במקרה של השכרת בית או משרד, חל איסור לקחת עמכם את המזוזות ולהעבירן לבית החדש, כדי לא להשאיר את החלל – ללא מזוזות. כפי שכתוב בגמרא -

"המשכיר בית לחברו - על השוכר לעשות לו מזוזה, וכשהוא יוצא - לא יטלנה בידו ויוצא. ומנוכרי - נוטלה בידו ויוצא"

(בבא מציעא ק"ב, א')

לכן, גם אם חייתם בשכירות, וקבעתם מזוזות בבית המושכר, עליכם להשאירן בבית הישן.

באילו מקרים כן ניתן להעביר את המזוזות?

במידה ובכל זאת אינכם מעוניינים להיפרד מהמזוזות הישנות ואתם מעוניינים להעבירן איתכם לבית או למשרד החדש, ישנו פתרון שאולי יכול לעזור לכם. על מנת שלא להשאיר את החלל הישן ללא מזוזות, תוכלו לרכוש מזוזות חדשות לחלל הישן, להסיר את המזוזות הישנות ולקבוע במקומן את המזוזות החדשות שרכשתם. כך תוכלו להעביר עמכם את המזוזות הישנות לחלל החדש שלכם.

בנוסף, במקרה שהדייר הבא בבית הישן אינו יהודי, תוכלו גם אז להוריד את המזוזות הישנות ולקחת אותן איתכם לבית החדש. במידה בבית הישן עומדים להתבצע שיפוצים שעלולים להזיק למזוזות, תוכלו גם אז להורידן במידת הצורך לפני השיפוץ.

לסיכום, ניתן לומר שההמלצה היא לא להעביר את המזוזות הישנות לבית החדש במידה ואתם משאירים חלל ריק וללא מזוזות. לכן, אם אתם מחפשים כיום לרכוש קלפי מזוזה ובתי מזוזה מעוצבים ומהודרים לחלל החדש שלכם – כאן בסורי ארט נשמח לעמוד לרשותכם עם מגוון רחב של בתי מזוזות מעוצבים שיתאימו לכל בית ועיצוב שתבחרו.