החלפת מזוזות בבית: מתי צריך ואיך מחליפים אותן? כל המידע

על פי ההלכה, מצוות קביעת מזוזה מביאה עמה לא מעט סגולות וברכות על בני ובאי הבית – המזוזה מציעה שמירה, סגולה לפרנסה, לזוגיות, ולמשפחה. זאת הסיבה, שחשוב לוודא שקלפי המזוזה שברשותכם הינם קלפים כשרים שנכתבו ע"י סופרי סת"ם המוסמכים בכתיבת מזוזות. והבדיקה לא מסתיימת אך ורק ברגע הרכישה  - אלא גם לאחר מכן, כאשר מגיע הרגע לבדוק את המזוזות ולוודא – שהן עדיין עומדות בכל התקנים הנדרשים. כל כמה זמן צריך לבדוק מזוזות ומה עלול לגרום לפסילת מזוזה? על כך במאמר הבא.

מתי צריך להחליף מזוזות בבית?

את המזוזות צריך להחליף ברגע שהמזוזה לא כשרה. לרוב נהוג לבדוק את המזוזות כל שלוש שנים ובמידה ויש מזוזה פסולה צריך להחליף אותה.

החלפת מזוזות – כל כמה זמן צריך לבדוק את המזוזות בבית?

נתחיל מהשאלה הראשונה – כל כמה זמן תידרשו לבצע בדיקת מזוזות בבית? ובכן, לרוב, מבצעים בדיקת מזוזות כל שלוש שנים, על מנת לוודא שקלפי המזוזות אכן כשרים. עם זאת, חשוב לדעת שיש הנוהגים לבצע בדיקת מזוזות בפתחה של כל שנה עברית חדשה.

מעבר לבדיקות השנתיות הנהוגות, יש גם הנוהגים לבדוק מזוזות גם כאשר הם חווים תקופת תקיעות מסוימת בתחומים שונים בחייהם. הדבר נעשה כדי לשלול את החשש שהשמירה שמגיעה עם המזוזה נפגעה עקב מזוזות לא כשרות. לכן, אם אתם מרגישים שמשהו בחייכם תקוע או לא מסתדר – יכול להיות שהגיע הרגע לבדוק ובמידת הצורך גם להחליף את המזוזות השונות בבית.

 

החלפת מזוזה

בדיקת מזוזה – איך ואיפה

בדיקת מזוזה יכולה להתבצע אך ורק אצל סופרי סת"ם המוסמכים בכתיבה ובבדיקת מזוזות. לרוב, המזוזות יחזרו אליכם כבר באותו יום או ביום שלאחר מכן. עלות הבדיקה ברוב המקומות היא כ – 15 ₪ ועד 25 ₪  לכל מזוזה.

מה בודקים במהלך בדיקת מזוזות?

 

  • קלף המזוזה -  בין הדברים הראשונים שיבדקו בעת בדיקת המזוזה הוא קלף המזוזה. בבדיקה, תיבדק איכות הקלף לצד העובדה שהוא אכן עשוי מעור כפי שמצווה בהלכה. הבדיקה הינה בדיקה פשוטה שמתבצעת ע"י מישוש הקלף. בנוסף, יבדוק סופר הסת"ם שאין סדקים או חורים בצדדים הכתובים של קלף המזוזה.

  • שרטוט אותיות – בנוסף לבדיקת הקלף עצמו, יוודא סופר הסת"ם  שהקלף מכיל שרטוט אותיות. מדובר למעשה בשרטוט השורות עליהן נכתבת ברכת המזוזה.

  • בדיקת הברכה -  לאחר מכן, יעבור סופר הסת"ם לבדוק שהברכה אשר רשומה על קלף המזוזה זהה לברכה הרשומה בספר התורה. בנוסף, יבדוק סופר הסת"ם שאין מילים או אותיות שיוצאות מן השורה, ושהרווחים בין המילים והאותיות לא קטנים מידי או גדולים מידי.

  • בדיקת האותיות – בבדיקת האותיות, יבדוק סופר הסת"ם את האותיות בקלף המזוזה. בראש ובראשונה, יבדוק סופר הסת"ם שהאותיות כתובות בדיו קולמוס ולא בדפוס (הדבר מתבצע ע"י מישוש האותיות). לאחר מהן יוודא סופר הסת"ם שהאותיות כתובות בדיו בצבע שחור, ושצבען לא דהה עם השנים ולאחר מכן, יוודא שאין אותיות מחוקות, סדוקות, או שבורות.

במידה וימצא פגם בבדיקות ההנ"ל  - המזוזה תהיה פסולה. לעיתים יהיה ניתן לתקן את המזוזה במידה ובמדובר באות אחת או שתיים. אבל חשוב להבין שבמרבית המקרים, גם אות סוררת אחת – יכולה להביא לפסילת המזוזה כולה. ולכן תידרשו בהחלפת מזוזות בבית.

החלפת מזוזות בבית – קביעת המזוזות החדשות

במידה ואתם נדרשים להחליף את המזוזות בבית, חשוב לדעת שעליכם לברך על המזוזות החדשות בדיוק כפי שברכתם על המזוזות הישנות. ברכת קביעת המזוזה הינה –

"בָּרוּךְ אַתָּה יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִיוָנוּ לִקְבּוֹעַ מְזוּזָה"

את המזוזות יש לקבוע בכל אחד ממשקופי הבית, למעט חדרים שבהם על פי ההלכה "אין כבוד" (כגון חדרי שירותים או אשפה). עליכם לקבוע את המזוזה כ – 8 ס"מ מהמשקוף העליון, בזווית אלכסונית או ישרה.

מחפשים מזוזות כשרות ובתי מזוזה חדשים לבית? היכנסו לקטלוג של סורי ארט ובחרו ממגוון המזוזות המעוצבות שלנו.