מהי מזוזה פסולה ומה המשמעות שלה? המדריך המלא

אז עשיתם הכל כפי שצריך – קניתם מזוזות חדשות לבית או למשרד החדש, קבעתם אותן בכל הפתחים השונים בחלל וברכתם את ברכת תקיעת המזוזה. והנה, אחרי שלוש שנים, הגיע הזמן לבדוק את המזוזות אצל סופר סת"ם, ולהפתעתכם גילתם – שיש לכם מזוזה פסולה. אבל מה זה בעצם אומר שיש לנו מזוזה פסולה? מה מוביל לפסילה של קלף מזוזה ומה ניתן לעשות כשמגלים מזוזה פסולה בבית? האם ניתן לתקן מזוזה פסולה? את התשובות לכל השאלות האלו, תוכלו למצוא במאמר הבא.

מהי מזוזה פסולה?

מזוזה פסולה היא מזוזה שאסורה לשימוש מבחינת ההלכה ולא ניתן לתקן אותה מלבד מקרים מסויימים בהם ניתן להכשיר אותה. כשיש לכם מזוזה פסולה במידה ולא ניתן לתקן או להכשיר אותה תצטרכו להחליף את המזוזה במזוזה כשרה חדשה.

מזוזה פסולה – מה המשמעות?

בשביל להבין את המשמעות של מזוזה פסולה בבית, צריך קודם להבין את הברכה שעומדת מאחורי מצוות קביעת המזוזה. על פי ההלכה והאמונה, המזוזות שומרות על בני ובאי הבית ומספקות ברכה בכל תחומי החיים בין אם מדובר בפרנסה, זוגיות או משפחה. לכן, על כלל המזוזות בבית להיות כשרות ותקניות, ונדרשת בדיקה אחת לכמה זמן כדי לוודא שהמזוזות אכן כשרות. במידה ונמצא שאחת המזוזות אינה כשרה ותקנית, המזוזה תחשב למזוזה פסולה ופירוש הדבר שגם מצוות תקיעת המזוזה אינה מתבצעת וגם אין ברכה ושמירה מהמזוזה. גם מזוזה שבעבר היה כשרה ותקנית, יכולה עם הזמן להפוך למזוזה פסולה ולכן חשוב לבצע בדיקת מזוזה כל שלוש שנים לפחות כדי לוודא שהמזוזות – עדיין עומדות בכשירותן.

 

מגילת מזוזה פסולה

סיבות לפסילת מזוזה

אלו הן הסיבות שבגללן מזוזה יכולה להיפסל  –

-        המזוזה לא נכתבה ע"י סופר סת"ם, שכן רק סופרי סת"ם מוסמכים על פי ההלכה לכתוב מזוזות ביראת קודש.

-        המזוזה לא נכתבה בכתב יד או בקולמוס דיו, אלא נכתבה בכתב רגיל או מודפס.

-        קלף המזוזה אינו עשוי מעור אלא מנייר או כל חומר אחר אשר אינו כשר.

-        קלף המזוזה קרוע או בעל נקבים בתחום הכתוב.

-        לא נעשתה הכנה ראויה לכתיבת השורות והטקסט הקדוש (שרטוט שורות).

-        אחת האותיות או יותר מחוקות או מטושטשות.

-  רווחים לא תקניים בין המילים והאותיות (גדולים מידי קטנים מידי)

-     האותיות לא נכתבו בצבע שחור או צבען דהה עם הזמן.

- תגי המזוזה אינם שלמים או אופן הצגתם שגוי ולא על פי ההלכה.

לכן, חשוב לוודא שאת קלף המזוזה רוכשים מסופרי סת"ם המוסמכים בכתיבת מזוזה. כמו כן, חשוב לבצע בדיקת מזוזות כל כמה שנים אצל סופר סת"ם המוסמך לכך.

מזוזה פסולה בבית – מה עושים?

בין אם מדובר במזוזה פסולה בבית או רק במזוזה פסולה בחדר השינה או במטבח, במידה ואחת המזוזות שלכן נפסלה, חשוב לדעת שלא ניתן לתקן מזוזה פסולה. במילים אחרות – זו הזדמנות מצוינת להתחדש במזוזות חדשות ולקבוע אותן מחדש בחדרי הבית השונים.

חשוב לציין בנוסף, שבניגוד לקלפי המזוזה -להם יש כללים מחמירים לכתיבה-, אין שום הלכה שאוסרת על צורת בתי המזוזה, ודווקא כאן ישנו חופש עיצובי ואומנתי בהתאם לטעם ולעיצוב של הבית שלכם. לא מעט אנשים נוטים לרכוש בתי מזוזה מעוצבים ומהודרים לבתיהם, וכאן בסורי ארט אנחנו מציעים מגוון רחב של בתי מזוזה מעוצבים - לבחירתכם.