כל כמה זמן בודקים מזוזות ומה עושים אם המזוזה פסולה?

בין אם אתם מרגישים שמשהו תקוע בחייכם או שפשוט הגיע הרגע – כל בית חייב בבדיקת מזוזות אחת לכמה זמן. מצוות קביעת מזוזה היא אחת המצוות החשובות והנפוצות ביותר ביהדות, וביחד עם מצווה זו, מגיעה גם האמונה שהמזוזה מביאה עמה סגולות רבות ושמירה על בני ובאי הבית. לכן, חשוב לרכוש מזוזות כשרות מסופרי סת"ם המוסמכים בכתיבת מזוזות, ואחת לכמה זמן – חובה עלינו לבדוק את המזוזות על מנת לוודא שהמזוזות שברשותנו עדיין כשרות. אז כל כמה זמן בודקים מזוזות ואיך יודעים שהמזוזה פסולה? על כך במאמר הבא.

כל כמה זמן בודקים מזוזות?

מומלץ לבדוק את המזוזות בבית כל שלוש שנים. עם זאת, ישנם אנשים שנוהגים לבדוק את המזוזות בפתחה של כל שנה עברית חדשה. לכן, תוכלו לבחור האם לבדוק את המזוזות כל שנה לקראת א' בתשרי, או כל שלוש שנים בזמן קבוע.

אפשרות נוספת, היא לבדוק את המזוזות ברגע שאתם מרגישים שמשהו בחיים תקוע או לא מתקדם לשביעות רצונכם. על פי ההלכה, המזוזה יכולה להביא סגולות רבות לפרנסה, זוגיות, משפחה ועוד ולכן, אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לכך – רצוי לבדוק את המזוזות בבית על מנת לוודא שהן כשרות. קראו עוד על בדיקת מזוזה כאן.

מה גורם לפסילת מזוזה?

קודם כל חשוב להבין שכמו שרק סופרי סת"ם יכולים לכתוב את המזוזות, כך גם רק סופרי סת"ם יכולים לבצע בדיקת מזוזות. לכן, את המזוזות יש להשאיר אצל סופר סת"ם לבדיקה. לרוב, עלות הבדיקה היא בין 15 לכ – 25 ₪ עבור כל מזוזה, ובמרבית המקרים, תקבלו את המזוזות בחזרה כבר באותו יום (במידה והן אכן כשרות).

מה הן הסיבות לפסילת מזוזה?

א.     המזוזה אינה עשויה מקלף עור המיועד לכתיבת מזוזות, אלא מחומר אחר כמו נייר לדוגמה. בדיקת הקלף מתבצעת ע"י מישוש החומר.

ב.     ישנם קרעים או סדקים בקלף המזוזה.

ג.      אין שרטוט שורות כנדרש על ידי ההלכה לכתיבת שורות הברכה במזוזה.

ד.     הברכה הכתובה במזוזה אינה זהה לברכה הכתובה במקורות/ישנן טעויות בברכה.

ה.     האותיות אינן כתובות בדיו קולמוס שחור, או צבען דהה עם השנים. גם כאן מדובר בבדיקה שמתבצעת ע"י מישוש האותיות.

ו.       ישנם רווחים גדולים או קטנים מידי בין המילים והאותיות השונות.

כלל הסיבות הנ"ל יכולות להוביל לפסילת המזוזה.

המזוזה נפסלה – מה עושים עכשיו?

אז מה עושים אם המזוזה נפסלה? ובכן, לעיתים רחוקות ובמידה והטעות קטנה מספיק, ניתן לתקן את הטעות ולהכשיר את המזוזה מחדש ע"י סופר סת"ם.

עם זאת, במרבית המקרים תאלצו לרכוש קלפי מזוזה חדשים וכשרים. ואולי זאת גם הזדמנות להתחדש בבתי מזוזה חדשים ומעוצבים לבית. מחירם של קלפי מזוזה מתחיל מ – 200 ₪, בהתאם לאיכות הקלף. מחירם של בתי מזוזה, מתחיל מ – 140 ₪ ויותר, בהתאם לבית המזוזה ולעיצובים השונים שבחרתם. ראו את המחירון המלא של מזוזות וקלפים.

החדשות הטובות הן שכאן בסורי ארט, נשמח לעמוד לרשותכם עם מגוון רחב של בתי מזוזה מעוצבים וקלפי מזוזה כשרים והכל – במקום אחד.