מזוזה שנפלה: מה מברכים, מה הדין והאם מחזירים?

אז חזרתם הביתה אחרי יום עבודה ארוך ופתאום הבחנתם בזה – אחת המזוזות (או יותר) בבית נפלה וכעת מוטלת על הרצפה. החדשות הטובות הן – שאין צורך להיבהל. יכול שהמסמר או הדבק שהחזיק את המזוזה לא היה חזק מספיק, ולכן היא נפלה ממקומה. עם זאת, ישנם כמה דברים שחשוב לדעת בנוגע למזוזה שנפלה, ובעיקר – מהו דין מזוזה שנפלה. על כך – במאמר הבא.

המזוזה נפלה – מה עושים עכשיו?

אז מה עושים עם מזוזה שנפלה? ובכן, בדיוק כמו שקבעתם את המזוזות שלכם בכניסה לבית החדש, כך גם עליכם לעשות עם מזוזה שנפלה – ולקבע אותה מחדש. עם זאת, חשוב לא לחכות זמן רב מידי על מנת לקבע את המזוזה מחדש, וככל שתבצעו זאת מהר יותר, כך יותר טוב. שכן, על פי ההלכה, אסור לאדם יהודי לשהות בבית ללא מזוזות. בגלל חשיבות מצוות קביעת מזוזות, חשוב לדעת שגם לנשים מותר לקבוע מזוזות, ולכן אם הגעת הביתה וגילית שאחת המזוזות נפלה – אין צורך לחכות עד שיגיע מישהו אחר על מנת לקבע את המזוזה. כל אדם יכול לקבוע מזוזות, גם את אלו שנפלו. אם אתם לא יודעים איך לקבוע מזוזה ראו את המדריך.

האם צריך לברך על מזוזה שנפלה?

שאלה נוספת שעומדת בפנינו כאשר נופלת מזוזה, היא האם צריך לברך על מזוזה שנפלה ומה מברכים על מזוזה שנפלה. ובכן, חשוב להבין שיש חילוקי דעות בנושא מטעם רבנים שונים. חלק טענו שאכן יש צורך לברך על מזוזה שנפלה, כשם שמברכים על טלית שנפלה. עם זאת, מרן הרב עובדיה יוסף פסק שאין צורך לברך בשנית על מזוזה שנפלה, שכן בניגוד לטלית – נפילת המזוזה אינה מהווה הפסק של המצווה. לכן, על פי מרן הרב עובדיה יוסף – אין צורך לברך על מזוזה שנפלה.

עם בכל זאת אתם מעוניינים לברך על מזוזה שנפלה, הברכה הינה אותה ברכה שברכתם עם קביעת המזוזות בפעם הראשונה –

"בָּרוּךְ אַתָּה יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִיוָנוּ לִקְבּוֹעַ מְזוּזָה"

החזרת מזוזה שנפלה

מעל לכל, בין הדברים החשובים ביותר שצריך לוודא רגע לפני קביעת המזוזה, הוא שהמזוזה לא תיפול. זאת הזדמנות טובה לבדוק את בית המזוזה, לראות שאין סדקים או שברים, ולנסות להבין מדוע המזוזה נפלה מלכתחילה. לאחר מכן, קבעו את המזוזה עם דבק חזק בגב המזוזה או עם פטיש ומסמר.

במידה ואתם מעוניינים לרכוש מזוזות חדשות או בתי מזוזה חדשים למזוזות שנפלו – כאן אצלינו בסורי ארט נשמח לעזור עם קטלוג המזוזות המעוצבות שלנו.